Informace

Varování před škodlivým počítačovým kódem (malware) typu ransomware

Vážení zákazníci,

v rámci jednoduché prevence, kterou je informovanost, bychom Vás rádi poučili o tom, abyste neotevírali e-maily a zejména jejich přílohy od příjemců, které neznáte***, nebo jsou podezřelé (obsahem, přílohami, tematikou, zvoleným jazykem, případně gramatikou). To platí i pro Facebook a další sociální sítě, nebo komunikační kanály.

Zveřejňujeme tuto zprávu proto, že v pátek byl uskutečněn velký kybernetický útok, který je poměrně sofistikovaný a klade důraz na důvěřivost uživatelů a zanedbání prevence ochrany zařízení. Někteří z Vás o něm jistě slyšeli ve zprávách, nebo četli na internetu.

Aktuálně se nejvíce jedná o vyděračský vir WannaCry, který zašifruje soubory a poté požaduje výkupné (takových virů je neuvěřitelné množství pod souhrnným označením ransomware). Pokud člověk nezaplatí, o soubory přijde, nicméně zaplacením výkupného se problém nemusí vždy vyřešit. Tento konkrétní vir zneužívá chybu v operačním systému Microsoft Windows konkrétně v protokolu SMB, na který byla v polovině března vydána opravná bezpečnostní aktualizace i pro Windows XP, které již nejsou podporovány. Více informací naleznete například zde: https://www.csirt.cz/page/3547/rozsahle-utoky-ransomwaru-wannacry/

Další útoky budou probíhat v následujících dnech. Útoků tohoto typu bude v budoucnu přibývat a je jich velké množství už nyní, proto se doma, v práci i jinde řiďte doporučeními v první větě (neotevírat neočekávané přílohy a odkazy ve zprávách, neinstalovat přehrávače a pluginy nabízené webovými stránkami), která napadení nevyřeší na 100%, ale podstatně ho eliminují. Dále udržujte svůj operační systém, ostatní software a antivirový program v aktualizovaném stavu.

***Hrozba se šíří aktuálně zejména pomocí skutečných mailových účtů a to hlavně z Vašeho adresáře, nebo lidí z Vašeho okolí. Takže je klidně možné, že Vám například dorazí e-mail z e-mailové adresy Vašeho příbuzného, nebo osoby kterou skutečně znáte, kde budete vyzváni například k otevření odkazu, nebo stažení přílohy a nastane problém. Proto pokud si nejste jisti, odepište dané osobě, zda skutečně něco úmyslně poslala.

Přejeme Vám hezký den.

Video TV servis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..